Rozety kute właściwie dobrane do projektu

Rozety kute dobrane do otoczenia

Balustrady balkonowe oraz ogrodzenia wiele zyskują dzięki rozetom. Mocuje się takie metalowe elementy ozdobne, aby mieć więcej piękna w otoczeniu. Wybierając je, trzeba mieć na uwadze nie tylko to piękno, ale też ich dopasowanie. Muszą rozety kute tworzyć spójny projekt z ogrodzeniem czy balustradą. Te konstrukcje natomiast muszą być spójne z całością otoczenia domu.

Umiar to podstawa

Ozdoby kute mogą znaleźć się przy każdym stylu. Jeśli ogrodzenie i obszar przy domu są nowoczesne i minimalistyczne, to nie trzeba rezygnować z nich. Decydując się na elementy kute na metalowych konstrukcjach, zyskuje się więcej elegancji. Ozdób jednak nie powinno być dużo. Najlepsze są wtedy geometryczne ich kształty. O umiarze warto też pamiętać, jeśli całość ma sprawiać wrażenie spokoju i prostoty. Rozety kute mogą mieć wtedy finezyjne kształty. Nie będą to jednak pełne przepychu czy imitujące naturę wyroby kute . Te znakomicie odnajdą się w klasycznych ogrodach i tradycyjnym klimacie na działce.

Spójny projekt

Rozety muszą pasować do innych elementów zdobiących. Dobrze, by groty nie różniły się od nich bardzo. Jeśli jeden element jest minimalistyczny, to i drugi taki powinien być. Może także jakiś detal w rozecie nawiązywać do grotów. Choć to nie ozdoby, a coś praktycznego, to i klamki do furtek mają tu znaczenie. Może rozeta nawiązywać do tego elementu np. falista linia klamki i podobne motywy w rozecie.
Wybierając metalowe ozdoby na ogrodzenia lub balustradę, trzeba spojrzeć na nie z pewnego dystansu. Ważny jest spójny efekt. Nie może być np. minimalistycznego ogrodzenia, prostej masywnej klamki i delikatnych kwiatuszków na rozecie. Natomiast ogrodzenia czy balustrada muszą pasować do całego otoczenia. Na większą ozdobność można sobie pozwolić przy tradycyjnym stylu budynku i jego otoczenia. Przy minimalizmie i surowości, im mniej, tym lepiej.