Zamek hakowy i inne elementy do bramy

Zamek hakowy gwarantujący wygodę

Brama jest ważną częścią ogrodzenia. Musi być wygodna i na tyle szeroka, aby umożliwiała manewrowanie różnymi pojazdami. Dopasowanie jej do warunków lokalnych zwiększy jej funkcjonalność. Obecnie na rynku występuje wiele rozwiązań poprawiających wygodę bram wjazdowych, gdzie jednym z nich jest zamek hakowy.

Podzespoły do bramy klasycznej

W zależności od ilości miejsca, inwestor może zdecydować się na klasyczną bramę skrzydłową lub przesuwną. W tradycyjnym modelu z dwoma skrzydłami zawieszonymi na słupkach, warto zastosować zawiasy regulowane do bram, ponieważ dzięki temu podczas użytkowania mamy możliwość regulacji wysokości skrzydeł. Dokładne ustalenie prześwitu pomiędzy skrzydłami będzie poprawiało pracę zamka. Dzieje się tak, ponieważ są to często elementy kute i ich masa wymaga dobrania odpowiednich elementów mocujących odpornych na przeciążenia. Chodzi tu głównie o siły, jakie działają, kiedy skrzydło bramy jest w ruchu.

Bramy przesuwne

W modelach bram przesuwnych elementy wykonują ruch wzdłuż ogrodzenia. To ułatwia planowanie miejsca przed wjazdem na posesje. W tym wypadku można również wykonać wjazdy o większej szerokości z jednego elementu. O sprawności pracy decydują wózki do bram . Powinny być one dobierane do wymiarów profili ramy nośnej. Dodatkowe rolki i elementy końcowe zabezpieczają bramę przed uszkodzeniem. Waga konstrukcji powoduje również konieczność wzmocnienia mechanizmów zamykających. Zamek hakowy to rozwiązanie dopasowane do automatów zamykających. Składa się ze specjalnej zapadki przytrzymującej bramę w tym samym położeniu po zbliżeniu się do słupka ogrodzeniowego.

Planowanie to podstawa

Dobór elementów i podzespołów podczas projektowania bram będzie zwiększał ich funkcjonalność. Większa wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne pozwoli na długie i bezawaryjne użytkowanie bramy wjazdowej. Wyroby kute nie należą do najtańszych, ale rekompensują to jakością i wytrzymałością. Warto więc w nie zainwestować. Łącznie elementów wykonanych ręcznie z fabrycznymi pozwala stworzyć solidne ogrodzenie. Dużą zaletą jest możliwość regulacji dzięki zastosowaniu połączeń gwintowanych przy zawiasach lub wózkach jezdnych stosowanych w bramach przesuwanych.