Tralki do balustrad – jak je odpowiednio wybrać

Metalowe tralki do balustrad

Balustrady z metalu wciąż zyskują nowych zwolenników. Materiał ten jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a po odpowiednim pomalowaniu również na korozję. Balustrady takie składają się z poręczy i ramy nośnej opartej na słupkach. Wypełnieniem wolnych przestrzeni są tralki do balustrad. Dzięki zastosowaniu takich elementów można dowolnie tworzyć i aranżować wygląd balustrady i obiektu, w którym takie wyroby znajdą swoje zastosowanie. Funkcja dekoracyjna jest jednym z powodów wyboru tego typu elementów. W zależności od potrzeb mogą być to przestrzenne gięte tralki metalowe lub proste pręty skręcane, idealnie pasujące do nowoczesnych projektów architektonicznych. Dodatkowo powierzchnia metalu może być fakturowana, przez co cała konstrukcja przypomina te wykonane ręcznie przez kowali. Wielu klientów decyduje się na nietypowe tralki wykonane z płaskowników lub profili okrągłych z przetłoczeniami. Wynika to często z wymagań dotyczących wyglądu budynków określanych przez samorządy i służby konserwatorskie.

Bezpieczeństwo balustrad w obiektach

Normy budowlane określają wysokość balustrady w zależności od funkcji obiektu oraz minimalną odległość pomiędzy tralkami. Takie dane są istotne podczas wybierania tralek i ułatwiają dopasowanie wymiarów elementów tak, aby elementy kute ściśle wypełniały powierzchnię balustrady i nie wymagały dodatkowych prac ślusarskich podczas jej budowy. Dla poprawy sztywności konstrukcji można zastosować tralki wykonane z materiału o większej średnicy. Zwiększy to masę balustrady, co należy uwzględnić podczas doboru materiałów montażowych. Tralki można łączyć również z dodatkowymi dekoracjami metalowymi.
Ozdoby kute należy dobierać tak, aby stylistycznie pasowały do wybranych wcześniej elementów balustrady. Odpowiednio zaplanowane i zaprojektowane konstrukcje wykonane z metalu pozwolą na szybkie i proste wykonanie zabezpieczenia na schodach i balkonach z trwałych elementów. Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość łączenia balustrady różnymi technikami spawalniczymi w dowolny sposób, dostosowując gotowy wyrób do własnych potrzeb.