Wózki do bram i ich rola

Przęsła zaopatrzone w wózki do bram

Tworząc bramy wjazdowe, należy tak dobierać elementy, aby stworzyć funkcjonalną i wygodną w użytku konstrukcję. Przy przęsłach przesuwnych wózki do bram pełnią funkcję łożysk i przenoszą obciążenie na wykonany fundament. Rozmiar wózków dobiera się do przewidywanej masy bramy. Występują modele z różną ilością łożysk, aby zapewnić maksymalne podparcie dla dolnej prowadnicy przęsła bramy.

Przenoszenie dużych obciążeń

Wózki do bram projektuje się tak, aby można było dokonać koniecznej regulacji i wstawić je symetrycznie w czasie montażu bramy na posesji. Brama płynnie porusza się w bok, ponieważ posiada dodatkowe obciążenie na końcu przęsła. Masa bramy może dodatkowo wzrosnąć, jeżeli użyte zostaną duże wyroby kute jako dekoracja bramy i ogrodzenia. Wózki są uniwersalne i wykorzystuje się je do systemów bram podwieszanych, jak i nakładanych na wózki zamocowane w fundamencie. Masywna budowa pozwala na przenoszenie dużych sił występujących przy użytkowaniu bramy w różnych warunkach atmosferycznych.

Zalety bram przesuwnych

Stosując bramy przesuwne umocowane na wózkach jezdnych, nie ma konieczności zajmowania miejsca przed wjazdem na posesje, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych bramach uchylnych. W tym wypadku brama porusza się wzdłuż ogrodzenia, a przez to doskonale nadaje się na małe posesje. Brak skrzydeł tradycyjnych pozwala na zlikwidowanie w konstrukcji takich elementów jak rygiel do bramy. Za zamknięcie odpowiada zamek hakowy zatrzaskujący się na słupku bramy po przesunięciu skrzydła bramy. Stosowane zamki do bram doskonale sprawdzają się w systemach automatycznych. Elektryczne napędy do bram poruszają listwą zębatą i przy pomocy wózków bramowych można użyć do tego sterowników bezprzewodowych. Takie rozwiązania poprawiają komfort użytkowania ponieważ wykonane są na odpornych podzespołach łatwych w konserwacji.

Uniwersalność

Zastosowanie wózków do bram ułatwia projektowanie bram o różnych szerokościach. Możliwe jest również zastosowanie ich do podwieszenia lub podparcia ciężkiej konstrukcji przęsła bramy. Rozmiar wózków pasuje do spotykanych na rynku profilach bramowych. Warto rozważyć wykorzystanie wózków do swojej konstrukcji bramy.